Samsung QE55LS03TASXXN
Item code
QE55LS03TASXXN
EAN-code
Display diagonal
55 "
Downloads
Click here for the downloads
Are you interested in purchasing this product?
Related products
Highlighted functionality
Specifications
There is no description available at this time.
Display
Motion interpolation technology
PQI (Picture Quality Index) 3400
Display diagonal
55 "
Display technology
QLED
Display resolution
3840 x 2160 pixels
HD type
4K Ultra HD
Screen shape
Flat
Native aspect ratio
16:9
Audio
Built-in speaker(s)
Yes
RMS rated power
40.00 W
Ports & interfaces
HDMI ports quantity
4
Ethernet LAN (RJ-45) ports
1.00
PC in (D-Sub)
No
Common interface (CI)
No
USB 2.0 ports quantity
2.00
Common interface Plus (CI+)
Yes
Total number of outputs
4
HDMI ports
VGA ports
0
DVI ports
0
Weight & dimensions
Width (without stand)
1235.00 cm
Width
1235.00 mm
Depth
45.80 mm
Height
706.30 mm
Weight
19200.00 g
Width (with stand)
1235.00 mm
Depth (with stand)
213.90 mm
Height (with stand)
753.40 mm
Depth (without stand)
45.80 cm
Height (without stand)
Weight with stand
19400.00 g
Package width
1392 mm
Package depth
227 mm
Package height
841 mm
Package weight
Power
Power consumption (typical)
140.00 W
Power consumption (max)
130.00 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Annual energy consumption
215.00 kWh
Energy efficiency class
B
Power consumption (PowerSave)
58.60 W